15 вересня 2016

Варвинський район

Загальні відомості про район(місто)

Площа – 0,6 тис. кв. км(1,8 % від площі області), з них: сільськогосподарські угіддя – 76,5 %(в т.ч. рілля – 87,8 %), ліси – 11,4 %, інше – 12,1 %.

Кількість населених пунктів – 30, в т.ч.міста – 0, селища міського типу– 1, 29сільських населених пунктів (12 сільських рад).

Населення – 16,9 тис. осіб, в т.ч. міського – 8,1 тис. осіб, сільського – 8,8 тис. осіб.


Об’єднані територіальні громади

Варвинська об’єднана територіальна громада. Центр – смт Варва.

Населені пункти, що входять до складу ОТГ: смт Варва, с. Воскресенське, с. Калиновиця, с. Григорівщина, с. Сіряківщина, с. Булавівщина, с. Леляки, с-ще Саверське.


Економічний розвиток

Питома вага району в обласному валовому виробництві продукції сільського господарства – 2,1%, з реалізації промислової продукції – 1,8 %.

Трудові ресурси - 9,4 тис. осіб.

Виробнича спеціалізація району: в промисловості – нафтогазопереробка, у сільському господарстві – вирощування зернових, технічних та кормових культур, м’ясо-молочне тваринництво.


Перелік найбільших підприємств району

Найменування підприємств Продукція, що випускається Реалізація продукції*
на 01.10.2017, млн грн.
Гнідинцівський ГПЗ ПАТ «Укрнафта» Скраплений газ та інше 351,429
СТОВ «Дружба-Нова» Продукція рослинництва і тваринництва 49,5
СТОВ «Журавка» Продукція рослинництва і тваринництва 39,2
СТОВ «Прогрес» Продукція рослинництва і тваринництва 24,8

Гуманітарна сфера

Заклади освіти: загальноосвітні школи – 13 од.; дошкільні навчальні заклади – 15 од.

Заклади охорони здоров’я: лікарні - 1 од.; амбулаторії - 2 од.; ФАПів - 13.

Туристичні об’єкти: готелі – 1 од.; об’єкти культурної спадщини (замки, музеї тощо) – 8 од.(Варвинський історико-краєзнавчий музей; садиба Г. Ф. Вороного в с. Журавка; земські школи в смт Варва, селах Світличне, Макушиха, Озеряни, Остапівка; Свято-Покровська церква в с. Антонівка; Миколаївська церква в с. Дащенки).Історична довідкаВарвинський район Прилуцького округу був утворений у квітні 1923 року з населенням 34 тис. чоловік, в тому числі у Варві – 3326 чоловік та проіснував до 1962 року. З 1962 року по 1964 рік його приєднано до Прилуцького району, а з 1964 по 1966 роки – до Срібнянського району. У грудні 1966 року район з центром в селищі Варва відновлено.

Варва (фортеця Варин) уперше згадується в 1079 році в «Повчанні» Володимира Мономаха, як місце його перемоги над половцями. Згідно розкопок Київської археологічної експедиції під керівництвом професора Рудинського (1927-1930 роки) на території села Журавка Варвинського району знайдено стоянку первісних людей пізнього палеоліту (біля 10 тис. років тому назад) та поселення Черняхівської культури (ІІ-VІ століття н.е. – думка доктора історичних наук І.І.Шовкопляса). На початку ХХ століття вчені-археологи В.Г. Ляскогонський та О.В. Шикун обстежували в Варві залишки городища «Замкова гора» та Курганний могильник часів Київської Русі (ІХ-ХІІ століття). За їх дослідженнями фортеця Варин із городищем «Замкова гора» розташовувалась на високому (10-13 метрів) лівому березі річки Удай, на південно-західній околиці Варви площею 5 га. Назва місцевості походить від назви річки Варвиця (корінь слова «вар», тобто «кипляча вода», за безліччю річкових джерел).

В урочищі Лукомські кучугури біля села Макіївка виявлено поселення епохи бронзи (ІІ тис. до н.е.),а також біля сіл Гнідинці, Озеряни, Березка, Боханів, Кухарка, Хортиця групу курганів (ІІ-І тис. до н.е.).

У визвольній війні українського народу проти польської шляхти 1648-1654 роки брали участь козаки і селяни Варви. Козаки варвинських двох сотень відзначилися хоробрістю під Берестечком.

За роки перших п’ятирічок введені в дію електростанція, маслозавод, черепична майстерня. Перед війною у Варві працювала майстерня МТС, млин, закінчилось будівництво лікарні з терапевтичним, хірургічним і родильним відділеннями.

Відзначилися героїзмом жителі Варви у роки Другої світової війни. Під час німецько-фашистської окупації у Варві діяла підпільна організація, а у Варвинському районі – партизанський загін. У лютому 1943 року на повстання проти німецько-фашистських окупантів піднялись майже всі жителі Варвинщини. Тиждень влада в районі була в руках повсталих. Натомість фашисти провели по району арешти та страти, а 19 березня 1943 року гітлерівцями в с. Озеряни було живцем спалено 186 мирних жителів.

На фронтах Другої світової війни захищали свою Батьківщину12350 чоловік, 2866 із них за проявлений героїзм відмічені урядовими нагородами.

У 1959 році на території Варвинського району відкрите багате родовище нафти та газу. У 1963 році з метою якісної підготовки нафти і ліквідації втрат попутного газу розпочато будівництво Гнідинцівського нафто стабілізаційного заводу. У 1970 році почалося будівництво газопереробного заводу.Нам є чим пишатисяУ Варві народився і провів дитячі роки відомий український та російський філолог-славініст, історик, етнограф та перекладач, професор кафедри історії та літератури слов’янських народів Московського університету Осип Максимович Бодянський (1808-1877 р.) літературний псевдонім М. Бода-Варвинець. Одна з вулиць селища носить його ім’я. Уродженцем районного центру був відомий український композитор Яків Іванович Завгородній, автор більше 300 пісень, в тому числі на слова Т. Шевченка «Тече вода в синє море», «Гомоніла Україна», «Закувала зозуленька». Уродженцем села Журавка був відомий математик, член-кореспондент Петербурзької академії наук, професор Варшавського університету Георгій Феодосійович Вороний (1868-1908 р.), автор досліджень із теорії алгебраїчних чисел. На його могилі в с. Журавка в 1970 році встановлено пам’ятник, середня школа носить його ім’я. На Варвинщині розпочали своє життя видатні земляки: доктор ветеринарних наук, професор Харківського ветеринарного інституту Г.С. Крок, доктор фізико-математичних наук, професор Запорізького педагогічного інституту Ф.Д.Мірошниченко, заслужений артист Узбекистану І.В.Кононенко, літературознавець і.В.Зуб.

У Варвинському районі народилися:

  • Герої Радянського Союзу: І.Я.Кондратець (смтВарва), Я.П.Пилипенко (смтВарва), І.А.Васюк (с. Мармизівка), А.В.Тканко (с. Макіївка).
  • повний кавалер орденів Слави - С.О.Редька (смт Варва).
  • Герої Соціалістичної праці: Г.І. Федорчатенко (с.Журавка), У.С. Андрієнко (с. Антонівка), М.К. Волик (с. Антонівка), Г.Ф. Візир (с. Антонівка), В.Є. Євтушенко (с. Антонівка), Т.А. Волик (с.Антонівка), О.Н.Даценко (с. Остапівка), П.Я. В’юницький (с. Калиновиця).
  • повний кавалер Трудового Червоного Прапора – Чижик В.І. (с. Кухарка).
  • Генерал-лейтенанти: М.Г. Завалій, А.А. Холод, В.М. Породько..
  • Генерал майори: І.Г. Зуб.
  • учасник Олімпійських Ігор 1960 року в Римі, чемпіон Токійської олімпіади (1964 рік), переможець чемпіонату Європи на каное-двійці – Андрій Іванович Хіміч (с.Макіївка).