back

У районі діє виставка «Донбас»:переPROчитання образу»

07 листопада 2019

У приміщенні Варвинської централізованої бібліотечної системи діє нова виставка інформаційних плакатів «Донбас»: переPROчитання образу». Вона підготовлена Українським інститутом національної пам’яті та Національним музеєм історії України.

Експозиція складається з двадцяти банерів, які демонструють українську ідентичність Донбасу. Тут розповідається про археологічні пам’ятки різних цивілізацій та культур, етнічне різнобарв’я регіону, видатних творчих людей, яких зродила ця земля, козацьку добу, борців за незалежність, дисидентів, унікальні природні пам’ятки та туристичні об’єкти. Більшість з експонатів присвячені розвінчуванню міфу про відокремленість Донбасу від України.

Плакати містять маловідомі матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Галузевого державного архіву СБУ, а також документи з Держархіву Донецької області, що публікуються вперше.

Виставка розповідає про історію українського Донбасу від найдавніших часів до сьогодення. Археологічні знахідки свідчать, що на цій землі протягом багатьох тисячоліть вирувало людське життя та перетиналися історичні шляхи різних цивілізацій. Крім українців та росіян, величезний внесок в освоєння та розвиток цього краю внесли й представники інших етнічних груп, серед яких – греки, німці, євреї. Починаючи з кінця XVI – першої половини XVII століття територія сучасної Донеччини і Луганщини освоювалася саме козаками: запорізькими, донськими та слобідськими.

Після початку Української революції 1917-1921 рр. у Донецькому районі стали виникати осередки політичних партій та громадських організацій. На противагу Червоній гвардії створювалися загони і повітові осередки Вільного козацтва «для охорони вольностей українського народу і охорони ладу».

Крім того, архівні документи свідчать про масові прояви суспільного невдоволення у «найбільш радянському регіоні». З 1955 року тут діяли молодіжні, робітничі підпільні групи, які виступали за демократію та боролись проти реалізації ленінських ідей.

На порубіжжі 1980-х – 1990-х років Донбас зробив гідний внесок у набуття Україною Незалежності. Шахтарські страйки стали вагомим чинником розвалу СРСР та постання суверенної Української держави.

У Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року взяли участь76,73% виборців на Донеччині та 80,65% на Луганщині. Підтримали незалежність України 83,9% осіб в Донецькій області та 83,86% в Луганській.

Не підтвердили «Акт проголошення незалежності України» 12,58% учасників референдуму на Донеччині та 13,41% на Луганщині. Це більше, ніж на заході та в центрі України, але занадто мало, щоб говорити про нібито традиційну «антиукраїнськість» населення українського Донбасу.

Ця виставка допоможе по-іншому поглянути на історію та сформувати образ Донбасу як великої частини України, адже це і є основною метою цього проекту.